TERVHIBÁK
TERVHIBÁK
1. Tervhibák mennyisége növekszik. Megítélésem szerint elért egy olyan mértéket, hogy rendszerszinten kellene megpróbálni a csökkentésért tenni. Jelentős ellenállásra számítok a TERVEZŐI PRAXISTis folytatóktól.
2. Tervhibák kötelező listázása szükséges lenne. SORSZÁMOZVA STB…..
3. Módosító tervlapokon -- fedvénytervek -- felhőzéssel és sorszámozással és szövegesen is jelölni kell a módosítás lényegét.
4. Tervfelülvizsgálat visszaállítása. Sajnálatos módon az MÉK nem ért egyet a tervellenőrzéssel …... KAMARÁK KÖZÖTTI EGYEZTETÉSRE LENNE SZÜKSÉG.
5. Szabályos, de rendkívül célszerűtlen tervek megítélése.
6. A KIVITELI TERV legvégső felülvizsgálatát a tűzvédelmi szaktervezőnek kellene elvégezni. A túzvédelmi tervek előírásai nem tükröződnek a végső tervváltozatban. A tapasztalatom az, hogy a TŰZVÉDELMI TERV az általános tervezési folyamat első harmadában készül el. Fontos írányokat jelül ki szinte minden szakág számára. Gyakorlatban ezeket a szakágak hiányosan ültetik át a saját terveikbe. Saját munkamódszeremmé vált, hogy a TŰZVÉDELMI TERVVEL kezdem meg egy TERVDOKUMENTÁCIÓ megismerését.
7. Érdemes lenne megoldani, hogy meghatározott mennyiségű és minőségű tervhiba esetén a tervező – függetlenül a presztízsétől, hírnevétől, korától és társadalmi szerepvállalásától – veszítse el a szerzői jogait, lehessen a rendszeresen hibázó, „megmagyarázós” tervezőt – az építési folyamat többi szakmai résztvevőjéhez hasonlóan – leváltani. Ennek érdekében érdemes lenne egy olyan szakmai tervvizsgáló testület létrehozása, akinek csak ez a dolga (nem lehet tervező, műszaki ellenőr, FMV, vagy befektető).
8. BIM szabályozása szükséges , a tervszállítás DIGITÁLIS és PAPÍR alapú vonatkozásait szabályozni kellene.